B6 vitamīna atkarīgā anēmija

B6 vitamīna atkarīgā anēmija (Sideroblastiskā)

Šīs anēmijas pamatā ir iedzimts defekts hēma veidošanai vajadzīgās D – aminolevulīnskābes sintēzē, kurā nepieciešams B6 vitamīns. Veidojas nenobrieduši eritrocīti – sideroblasti, kuri ir pārpildīti ar dzelzi, taču tā nevar tikt iesaistīta hēmā D – aminolevulīnskābes trūkuma dēļ. Tā ir mikrocitāra hipohroma anēmija, kam raksturīgs augsts dzelzs līmenis asins serumā un palielināts transferīna dzelzs piesātinājums.

Klīniski nav vērojamas tās nervu un ādas izmaiņas, kas raksturīgas B6 vitamīna deficīta gadījumos. No B6 vitamīna atkarīgo anēmiju ārstē ar ļoti lielām B6 vitamīna devām – 50 – 200 mg dienā., kas 25 – 100 reizes pārsniedz normāli vēlamo B6 vitamīna dienas devu. Tik lielas B6 vitamīna devas nav iespējams uzņemt ar uzturu, un B6 vitamīna preparāti jālieto visu mūžu.

Sideroblastiskās anēmijas var attīstīties medikamentu (izoniacīda, hloramfenikola) lietošanas rezultātā, vara deficīta gadījumos, hipotermijas apstākļos, kā arī alkoholiķiem. Šādos gadījumos B6 vitamīna papildu uzņemšanai nav nozīmes, bet ir jānovērš saslimšanas cēlonis.