Barības vada apakšējā sfinktera traucējumi

Barības vada apakšējā sfinktera traucējumi

Cēloņi

Barības vada apakšējā sfinktera muskuļaudu bojājums operācijas laikā var izmainīt sfinktera gludo muskulatūru. Izmaiņas sfinktera gludā muskulatūrā var radīt neiroendokrīnie traucējumi, kas skar nerva – muskuļa stimulāciju vai to hormonālo regulāciju. Piemēram, gastrīns (hormons, kuru sekretē kuņģa gļotādas neirosekretorās šūnas) palielina barības vada apakšējā sfinktera muskuļu spiedienu, turpretīm sekretīns (hormons, kurš veidojas sālsskābes ietekmē divpadsmitpirkstu zarnas gļotādā), holecistokinīns (hormons, kura izdali sekmē divpadsmitpirkstu zarnā iekļuvušie tauki) un glukagons (hormons, kurš veidojas aizkuņģa dziedzerī) samazina spiedienu.

Visus šos traucējumus galvenokārt izraisa spazmas, sašaurinājumi vai mazspēja.

Ahalāzija
Ahalāzija ir kuņģa - zarnu trakta gludo muskuļšķiedru nespēja atslābt nevienā savienojumu vietā visā tā garumā. To sauc arī par kardiospazmu.

Šīs spazmas parādās, kad barības vada sfinktera muskulatūra uztur pārāk augstu muskuļu tonusu, pat miera stāvoklī, tādā veidā neļaujot tam normāli atvērties, notiekot rīšanai.

Par kardiospazmu to sauc tādēļ, ka šis sfinkteris atrodas sirds tuvumā, bet arī uz sirdsdarbību tas nereaģē.

Cēloņi

Ahalāzijas cēloņi nav zināmi. Ļoti karsti vai auksti ēdieni var izsaukt barības vada spazmas, savukārt, nemiers un bažas var vēl vairāk pasliktināt šo stāvokli.

Simptomi
 
Simptomus var aprakstīt ar sajūtu „kaut kas iestrēga man rīklē” un pilnuma sajūtu aiz krūšu kaula (sternum). Parasti šīs sajūtas pavada:
  • rīšanas problēmas,
  • svara zudums, jo ir apgrūtināta uztura uzņemšana,
  • bieža vemšana, kur ēdiena daļiņas var radīt aspirāciju un izsaukt pneimoniju vai arī infekcijas,
  • nopietna malnutrīcija,
  • elpošanas ceļu komplikācijas.
Uzturs

Ja ahalāzijas izpausmes ir vidēji stipras, tad var līdzēt asu ēdienu izslēgšana no uztura un mazi porciju apmēri. Diētas jāsastāda ļoti individuāli katram ahalāzijas pacientam. Jāņem vērā pacienta individuālo pārtikas produktu panesamību, reti tā sakrīt vairākiem pacientiem. Ver līdzēt arī liela šķidruma daudzuma uzņemšana, kā arī mazas un biežas ēdienreizes.


Smagākos ahalāzijas gadījumos ir nepieciešama barības vada kardiālā sfinktera atvēruma vietas paplašināšana vai arī ķirurģiska iejaukšanās. 

Tabula Nr. 1   Uztura principi ahalāzijas slimniekiem

 

Principi Uzturs
Uzturvielas Mērens daudzums olbaltumu un ogļhidrātu, bet palielināts tauku daudzums uzturā, palīdzēs mazināt sfinktera muskuļu spiedienu un kuņģa sekrēciju.
Struktūra

Tiek tolerēti šķidri un pusšķidri ēdieni.

Vidējs līdz samazināts balastvielu daudzums, ja tas traucē norīšanu.

Temperatūra Ne auksti, ne karsti ēdieni.
Kairinātāji

Aizliegtas citrusaugļu sulas.

Aizliegtas spēcīgas garšvielas.

Ēdienreizes Biežas, mazas. Apjoms atkarīgs no individuālās organisma panesamības.
Ēšana Ēst vajag lēnām, sakošļājot ēdienu sīkos gabaliņos.