Barības vada saslimšanas

Barības vada saslimšanas
 
Barības vads ir gremošanas trakta daļa, kas aizvada uzņemto ēdienu no rīkles uz kuņģi. Barības vads sākas 6.—7. kakla skriemeļa līmenī, iziet cauri krūšu dobumam, diafragmai un beidzas 11. krūšu skriemeļa līmenī, pārejot kuņģī. Aizmugurē tam atrodas mugurkauls, priekšpusē — elpvads, kreisais bronhs un sirds ar sirds somiņu. Barības vadu klāj gļotāda, veidojot gareniskas krokas, kas var izlīdzināties, virzoties barībai. Zem gļotādas ir labi attīstīta irdeno saistaudu kārta — zemgļotāda, kurā atrodas barības vada dziedzeri. Nākamā kārta ir barības vada muskulatūra, kas sastāv no iekšējā cirkulārā un ārējā gareniskā slāņa. Muskulatūrai viļņveidīgi saraujoties virs barības kumosa un vienlaikus atslābstot zem tā, barība pārvietojas pa barības vadu uz kuņģi. Barības vada ārējo kārtu — adventīciju - veido irdenie saistaudi, kas to vaļīgi saista ar apkārtējiem orgāniem.

Barības vadam ir 3 sašaurinājumi: augšējais (kakla) — pašā barības vada sākumā, vidējais (krūšu) — 4.—5. krūšu skriemeļa līmenī, kur barības vadu krusto kreisais bronhs, un apakšējais (diafragmas) — vietā, kur tas iet cauri diafragmai. Šajās vietās rīšanas laikā var aizķerties vai iestrēgt cieti un asi priekšmeti, piemēram, kauli, asakas, nejauši norītas pogas.

Uzturs pa barības vadu virzās ātri un tikai apakšējā daļā īsu laiku aizkavējas.
 
Barības vada traucējumi, kas var traucēt normālai rīšanai un ēdiena pārvietošanai, ir:
  • spazmas, nekoordinētas barības vada kontrakcijas;
  • sašaurinājums, barības vada sašaurinājumu var radīt rēta no iepriekšējā iekaisuma vai ievainojuma, ko radīja asa, kodīga viela vai arī audzējs;
  • iekaisums – ezofagīts.
Šie traucējumi neļauj notikt normālam ēšanas procesam, tādēļ ir nepieciešama neatliekama ārstēšana, parasti medikamentoza.

Vajadzības gadījumā barības vadu var izoperēt un aizstāt ar tievo zarnu vai kāda sintētiska materiāla cauruli.
 
Biežākās barības vada saslimšanas:
  • Barības vada apakšējā sfinktera funkcionāli traucējumi;
  • Barības vada atviļņa slimība (Reflux – oesophagitis);
  • Hiatālā trūce.