Mutes dobuma un rīkles slimības

Mutes dobuma un rīkles slimības

Audu iekaisums
 
Mutes dobuma audu veselība bieži atspoguļo, vai organisms ir pietiekami nodrošināts ar visām nepieciešamām uzturvielām.  Malnutrīcijas gadījumā audu stāvoklis pasliktinās. Audi kļūst iekaisuši, viegli ievainojami, viegli pakļaujoties infekciju iekļūšanai, izsaucot sāpes un sarežģījumus ēdiena uzņemšanai.
 
Šīs izmaiņas mutes dobuma audos iekļauj:
  • gingivitis, smaganu iekaisumu;
  • stomatitis, mutes dobuma gļotādu iekaisums;
  • glositis, mēles iekaisums;
  • cheilosis, mutes kaktiņu iekaisums, kas var skart arī lūpas, apgrūtinot mutes atvēršanu ēdiena uzņemšanai.
Iekaisums parasti izpaužas:
  • smaganas pie zobu pamatnes kļūst pietūkušas, spīdīgas, mīkstas, viegli ievainojamas;
  • iekaisušās smaganas bieži asiņo, sevišķi tīrot zobus ar zobu birsti.
Šīs izmaiņas spēcīgi sagrauj smaganu un zobus balstošos audus, tādēļ ārstēšanai izmanto antibiotikas.

Cēloņi

Šīs mutes dobuma saslimšanas var izraisīt ne tikai uzturs. Dažos gadījumos gingivīts un stomatīts  var izpausties mērenā formā pie citām saslimšanām vai stresa. Kā citus veicinošos faktorus, var minēt hormonālās izmaiņas, nepiemērotu diētu, neveselīgu uzturu vai emocionālu stresu. 

Uzturs

Uzturs sāpju un daudzu citu iekaisuma radītu iemeslu dēļ parasti netiek uzņemts pietiekamā daudzumā. Parasti pacientiem dod augsta olbaltuma vai augstas kalorāžas šķidros maisījumus, tad maigu ēdienu, kas nav skābs vai ar spēcīgām garšvielām, lai lieki nekairinātu iekaisušos audus. Karstus vai aukstus ēdienus arī izslēdz, ja tie rada sāpes. Diēta neierobežo produktus, ko pacients labi tolerē. Ja ar uzturu organismu nav iespējams apgādāt ar visām nepieciešamām uzturvielām, tad to var bagātināt ar vitamīnu preparātiem.

Pie mutes un rīkles traucējumiem pieskaita vēl arī zobu saslimšanas, t.i., kariesu, kur uztura nozīme ārstēšanā ir uztura forma un konsistence; siekalu dziedzeru saslimšanas, kur traucējumus rada nervu sistēma; kā arī rīšanas traucējumus, kuri skar gan bērnus, gan pieaugušos.
 
Rīšanas traucējumi
 
Apgrūtinātu rīšanu medicīniski apzīmē ar vārdu – dysphagia.

Cēloņi
 
To var izsaukt visdažādākie cēloņi. Tā var būt īslaicīga vai arī ļoti nopietna un ilglaicīga problēma, ja to izsauc nervu sistēmas traucējumi, tādi kā myasthenia gravis, trieka vai citu augšējās gremošanas trakta daļas neiromuskulāras vai strukturālas darbības pavājināšanās.

Uzturs

Rīšanas traucējumu ārstēšanā iesaistās liela ārstu komanda: terapeiti, medicīnas māsas, klīniskie dietologi, uztura speciālisti, fizioterapeiti u.c. Visgrūtāk uzņemamais ēdiens šiem pacientiem ir šķidrums. Uzņemot šķidrumus, pacientam ir paaugstināts aspirācijas risks. Rīšanas procesam uzsākoties mutes dobumā, šķidrumiem ir nepieciešama lielāka mutes dobuma muskuļu koordinācija un labāka motorā kontrole nekā, uzņemot blīvāku uzturu. Pacients ir pakļauts šķidruma nepietiekamai uzņemšanai, kas var radīt neadekvātu hidratāciju organismā. Stanek K. ir salīdzinājis vairākas pārtikas vielas, kuras spēj iebiezināt citu pārtiku, lai palīdzētu cilvēkiem ar rīšanas problēmām uzņemt uzturu vajadzīgā konsistencē. Par pamatu tika ņemti 3 pamatšķidrumi – ūdens, ābolu sula, piens – un 3 viskozitātes līmeņi: (1) zema līmeņa, kā zīdaiņu mākslīgie maisījumi, (2) vidēja līmeņa, kā aprikožu nektārs, un (3) augsta līmeņa, kā jogurts. Visos līmeņos bērnu rīsu putra izrādījās visefektīvākais līdzeklis, kuru pievienojot vismazākā daudzumā , panāca vajadzīgo ēdiena biezumu.