Bailes un fobijas

Gandrīz ikvienam ir bijušas iracionālas bailes, piemēram, no zobārsta, pelēm vai kā cita. Vairumam cilvēku, šīs bailes nav īpaši izteiktas. Taču brīdī, kad bailes kļūst tik lielas, ka tās rada milzīgu trauksmi un traucē ierasto dzīves ritmu tās jau ir fobijas. Labā ziņa ir tā, ka fobijas var pārvaldīt un izārstēt. Palīdzība no malas un darbs ar sevīm var palīdzēt pārvarēt bailes un sākt dzīvot tādu dzīvi kādu jūs vēlaties.

Izjūtot bailes un fobijas cilvēki mēdz justies dažādi. Mūsu portālā ir iespēja uzdot jautājumus un saņemt atbildes no profesionāliem psihologiem. Uzdotos jautājumus un psihologu sniegtās atbildes Jūs varat apskatīt šeit.

Kas ir bailes un fobijas?

Kad bailes kļūt neizturami smagas un patiesībā reizē rada maz vai nekādu faktisku apdraudējumu tās sauc - fobijas. Parasti fobijas un bailes ir no slēgtām telpām, augstuma, braukšanas pa šoseju, lidojošiem kukaiņiem, čūskām, adatām un citām lietām vai situācijām. Fobijas var izveidoties praktiski no jebkā. Vairums fobiju izveidojās bērnībā, taču atsevišķos gadījumos var arī attīstīties arī pieaugušajiem.

Ja jums ir fobijas, jūs, iespējams, saprotiet, ka jūsu bailes ir nepamatotas, taču jūs nevarat kontrolēt savas sajūtas. Tikai iedomājoties par savu fobiju objektu jūs var pārņemt nemiers un trauksme. Tad, kad nākās reāli saskarties ar fobiju objektu, trauksmes sajūtas ir milzīgas un nepārvaramas. Bailes, fobijas
Neērtības ir tik milzīgas, ka pataloģisko baiļu dēļ jūs varat pat mainīt savu dzīvesveidu, piemēram, mainīt īsāko maršrutu no mājām uz veikalu, lai tikai apietu baiļu objektu pa gabalu. Ja jums ir klaustrofobija, jūs varat pat atteikties no izdevīga darba piedāvājuma, jo lai nokļūtu darba vietā ir jābrauc ar liftu. Ja jums ir bailes no augstuma, jūs varat braukt papildus divdesmit kilometrus, lai tikai izvairītos gara un augsta tilta.
Izpratne par savām fobijām ir pirmais solis, lai uzsāktu terapiju un pārvarētu tās Ir svarīgi zināt, ka fobijas ir bieži izplatītas. Ja piemīt kāda fobija, tas nenozīmē, ka Tu esi nepieskaitāms! Varam droši apgalvot, ka fobijas ir ārstējamas. Jūs pilnīgi noteikti varat pārvarēt savu trauksmi un bailes!

Pajautā psihologam šeit un tagad!

Bailes vs fobijas.

Tas ir pilnīgi normāli un dzīvības saglabāšanai absolūti nepieciešami izjust bailes bīstamās situācijās. Bailes ir adaptīva cilvēka reakcija. Tā kalpo mūsu dzīvības aizsardzības mērķim. Izjūtot bailes, dzīvības saglabāšanas vārdā mēs esam gatavi rīkoties, spējam ātri reaģēt un aizsargāt sevi.
Fobiju gadījumā draudi ir stipri pārspīlēti vai vai nav vispār. Piemēram, tas ir tikai dabiski, ka ir bailes no sveša agresīva Kaukāza aitu suņa, taču ir absolūti nepamatoti baidīties no draudzīga pūdeļa, kas luncinot asti nāk pie jums klāt.

Kad meklēt palīdzību fobijas un baiļu gadījumos?

Lai gan fobijas ir bieži sastopamas, tās ne vienmēr izraisa izteiktu trauksmi, kas var būtiski sagraut saslimušā dzīvi. Piemēram, ja jums ir fobija no čūskām, tas nerada nekādas problēmas ikdienas dzīvē, ja jūs dzīvojat pilsētā, kur, visticamāk, nevienu čūsku jūs tā arī nesastapsiet. Taču no otrā gadījumā - izteikta fobija no cilvēku pūļa tiem, kuri dzīvo lielpilsētā varētu radīt nopietnas problēmas ikdienā.
Ja fobija ikdienā īsti neietekmē dzīvi, tad, iespējams, nekas arī nav jādara, lai atbrīvotos no tās. Taču, ja bailes rada pataloģisku izvairīšanos no dažādiem ikdienišķiem objektiem vai reakcija uz ikdienišķām situācijām izraisa neadekvātas sajūtas un reakciju, ir pienācis laiks meklēt palīdzību. fobijas
Uzskata, ka fobijas būtu jāārstē, ja:

  • Tās izraisa izteiktas un neadekvātas bailes, trauksmi un panikas lēkmes;
  • Jūs pats apzinaties, ka bailes ir pārmērīgas un nepamatotas;
  • Bailes liek jums izvairīties no konkrētas situācijas un vietas;
  • Reakcija uz bailēm traucē jūsu ikdienas dzīves ritmu vai rada ievērojamu stresu;
  • Fobijas ilgst vismaz sešus mēnešus.

 

 

 

Pašpalīdzība vai profesionāla fobiju terapija - kuru ārstēšana ir labāka?

Pašpalīdzība jeb ārstēšana ar pašiedvesmu var būt gana efektīva. Tas, kas ir labākais terapijas veids ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, tostarp fobijas smaguma pakāpes, ilguma u.c. faktoriem.
Pašpalīdzību ir vērts pamēģināt vienmēr. Jo vairāk jūs varat veltīt laiku darbam ar sevi, jo vairāk varēsiet kontrolēt savas sajūtas. Tomēr, ja bailes ir tik smagas, ka tās izraisa panikas lēkmes vai nekontrolējamu trauksmi, vajadzētu domāt par papildu atbalstu no profesionāla psihoterapeita. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, palīdzība ir pieejama arī internetā. Jautā droši šeit, nekautrējies - tas ir pilnīgi anonīmi un neuzliekt Tev nekādus pienākumus! bailes
Labā ziņa ir tā, ka fobijas labi ārtstējas un terapijai ir tendence uzrādīt rezultātus ātri - dažkārt jau pēc 1-4 sesijām.

Pajautā psihologam šeit un tagad!