Resnās zarnas audzēji

Resnās zarnas audzēji

Augsta riska grupa ir cilvēki ar lieko svaru vai aptaukošanos.

Pārāk daudz tauku uzturā lielā mērā veicina šo audzēju attīstību, jo tiek stimulēta žults sekrēcija. Resnajā zarnā nokļūst vairāk žultsskābju. Tās zarnu baktērijas pārveido sekundārajās žultsskābēs – dezoksiholskābē un litoholskābē, kas ir kancerogēnas vielas.

Trekns uzturs maina arī zarnu mikrofloru, un rodas vairāk mikroorganismu, kas pārveido žultsskābes.

Audzēju rašanos veicina piesātinātie tauki un ω – 6 grupas polinepiesātināto taukskābju tauki. Turpretim ω – 3 grupas taukskābju tauki kavē audzēju veidošanos. Tas ir novērots epidemioloģiskos pētījumos un eksperimentos ar dzīvniekiem.
Daudz balastvielu un rezistentās cietes uzturā kavē resnās zarnas audzēju veidošanos. Tas ir novērots epidemioloģiskajos pētījumos un eksperimentos ar dzīvniekiem.

Daudz balastvielu un rezistentās cietes uzturā kavē resnās zarnas audzēju veidošanos. Tas notiek tāpēc, ka:
  • zarnas iztukšojas ātrāk,
  • kancerogēnās vielas zarnās tiek vairāk atšķaidītas,
  • balastvielas veicina rūgšanas mikrobu attīstību un tādejādi mazāk veidojas kancerogēnās vielas un samazinās amonija daudzums resnajā zarnā,
  • no balastvielu ogļhidrātiem veidojas īsās taukskābes, kuras normalizē zarnu epitēlija šūnu proliferāciju,
  • zarnās pazeminās pH un skābā vidē mazāk veidojas kancerogēnās žultsskābes.
Daudz gaļas, īpaši liellopu gaļas,  lietošana uzturā palielina risku saslimt ar resnās zarnas audzējiem. To var izskaidrot sekojoši:
  • cepot rodas kancerogēni pirolīzes produkti,
  • daudz dzelzs veicina brīvo radikālu veidošanos,
  • resnajā zarnā nokļūst vairāk olbaltumu, peptīdu un urīnvielas, un līdz ar to rodas vairāk amonjaka, kas veicina kanceroģenēzi.
Daudz kalcija uzturā kavē resnās zarnas audzēju attīstību.

Augļu un dārzeņu lietošana ikdienas uzturā pietiekošā daudzumā arī var mazināt vēža risku. Augu sterīni kavē resnās zarnas audzēju rašanos. Tas novērots eksperimentos ar dzīvniekiem. Pētot vegānus, ovalaktoveģetāriešus un visēdājus, konstatēts, ka daudz augu sterīnu fekālijās mazina iespēju saslimt ar audzējiem.