Prostatas vēzis

Aizdomas par prostatas vēzi?

Jūs nodevāt asins analīzi un Jums ir paaugstināts PSA rādītājs? Virs 4ng/ml? 

Jums rodas jautājums - vai man ir prostatas vēzis?  Ko darīt? 

Ko nozīmē mani rezultāti?

PSA tests ir asins analīze, kas nosaka prostatas specifiskā antigēna (PSA) daudzumu asinīs. PSA ir olbaltumviela, ko ražo normālas prostatas šūnas, kā arī prostatas vēža šūnas. Ir normāli, ka jūsu asinīs ir mazs PSA daudzums, un, pieaugot vecumam un palielinotprostatas veidošanos, tā palielinās. Paaugstināts PSA līmenis var likt domāt, ka Jums ir problēmas ar savu prostatu, bet ne vienmēr ir vēzis

PSA (prostatas specifiskais antigēns) ir viela, ko ražo priekšdziedzeris jeb prostate.PSA visvairāk atrodams spermā, neliels daudzums – arī asinīs. Lielākajai daļai veselu vīriešu PSA līmenis asinīs ir zem 4 ng/ml (nanogrami mililitrā). 

Ja PSA līmenis asinīs paaugstinās, pieaug arī iespēja, ka jums ir prostatas vēzis.

Ievēro!

Ja PSA līmenis asinīs ir starp 4 ng/ml un 10 ng/ml, tad risks saslimt ar prostatas vēzi ir 25%.

Ja PSA līmenis ir virs 10 ng/ml, tad risks saslimt ar prostatas vēzi pieaug līdz 50%.

Atsevišķos gadījumos prostatas vēzi konstatēte arī tad,jaPSA līmenis asinīs ir zem 4ng/ml.

Ko darīt?

Dodieties pie ģimenes ārsta. Ģimenes ārsts izskatīs jūsu testarezultātus, nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus un veiks primārodiagnozesnoteikšanu.Ja apstiprināsaizdomas, ka jums varētu būt prostatas vēzis, vēlams veikttālāko izmeklēšanu, lai iegūtu vispārēju priekšstatu par to, cik lielā mērā vēzis ir izplatījiesun cik ātri tas varētu pieaugt.

Ja jums nesen diagnosticēts prostatas vēzis vai arī Jūs jau kādu laiku ar to slimojat, Jūs varat justies nobijies, satraukts vai pat dusmīgs par to.

Diagnoze prostatas vēzis.

  • Rada sajūtu, ka dzīve ir beigusies un laika atlicis pavisam maz;
  • valsts nodrošinātā ārstēšanas sistēma bieži rada negatīvas emocijas –stresu,sajūtu, ka esi pakļauts sistēmas noteikumiem un ārsta “veiksmīgajai” rokai; 
  • reālo slimības radīto izdevumu neprognozējamība, kas saistīti ar papildus diagnostiku, gaidīšanu rindā, neizpratni par ārsta honorāru, grūti prognozējamām pēcoperācijas aprūpes un rehabilitācijas izmaksām, kuras parasti netiek apmaksātas no valsts budžeta, rada ne mazāku stresu un robus personīgajā budžetā.

Jums varētu būt bail:

  • no slimības atgriešanās pēc iepriekšējas ārstēšanas; 
  • no nopietnām pēcoperācijas sekām un nepieciešamas pēcoperācijas rehabilitācijas;
  • no potences zaudēšanas;
  • no urīna nesaturēšanas problēmām.

Daudzi vīrieši saka: “nevēlos visu atlikušo mūžu staigāt pamperos… negribu būt nekam nederīgs vīrs savai sievai”. 

Kā rīkoties?

ASV un Rietumeiropā jau vairāk kā 10 gadus prostatas vēzis veiksmīgi tiek ārstēts ar kibernazi. Patlaban arī Latvijā ir pieejama inovatīva prostatas vēža ārstēšanas metode – radioķirurģija ar CyberKnife M6. Šis jaunākās paaudzes robots, kas ar milimetra precizitāti spēj likvidēt prostatas vēža skartās šūnas. Aparatūra ir identiska Rietumeiropā pieejamai un ārstu kvalifikācija ir sertificēta pie aparatūras ražotāja. Līdz ar to – ārstēšanas kvalitāte ir atbilstoša augstākajai Eiropas kvalitātei, taču cenas ir daudzkārt zemākas nekā Eiropā. Vairāk par prostatas vēža ārstēšanu ar CyberKnife skatiet šeit www.cyberknife-sigulda.com.