Taukainā hepatoze jeb aknu steatoze

Taukainā hepatoze jeb aknu steatoze

Taukainā hepatoze ir triglicerīdu akumulācija aknu šūnās. Tauki aizņem 50% un vairāk no šūnas satura. Tas ir atgriezenisks stāvoklis. Ja ķermeņa masu samazina ar diētu, kurā ir maz kaloriju, aknas atgūst normālu uzbūvi. Cēloņi Vairāki cēloņi var izraisīt taukaino hepatozi, piemēram, nepietiekams olbaltumu daudzums uzturā vai badošanās, alkoholisms. Parasti taukainā hepatoze neizraisa nopietnas komplikācijas, protams, ja slimība neprogresē.

Uzturs

Terapijas pamatā ir slimības cēloņa likvidēšana. Vēlama ir ķermeņa masas samazināšanas diēta un pilnīga atturēšanās no alkohola.

Alkoholiķu taukainā hepatoze.

Attīstās, ja regulāri tiek dzerti alkoholiskie dzērieni un to daudzums vīriešiem pārsniedz 60 g, bet sievietēm – 30 g tīrā alkohola dienā. Slimniekiem pilnīgi jāatturas no alkohola jebkādā tā veidā. Jāuzņem uztura tauki normālā daudzumā, respektīvi, tauki uzturā nav jāierobežo. Taukainā hepatoze nepietiekama uztura dēļ. Tā ir slimība, ko rada ilgstošs bioloģiski pilnvērtīgu olbaltumu trūkums organismā, badošanās, neaizstājamo taukskābju tauku deficīts.

Uzturā optimālā daudzumā jābūt pilnvērtīgiem olbaltumiem un neaizstājamo taukskābju taukiem. Tauki uzturā nav jāierobežo.