Tauku malabsorbcija

Tauku malabsorbcija

 

 

Vairāki iemesli var traucēt tauku uzsūkšanos. Daudzi malabsorbcijas rezultātā radušies simptomi ir ļoti līdzīgi, neskatoties uz problēmas izraisošo faktora veidu.

 

Kad tauki netiek pienācīgi absorbēti, neuzsūcas arī taukos šķīstošie vitamīni. Palielinās tauku daudzums fēcēs. Šīs papildus taukskābes saista kalciju un magniju, savukārt, šis sajaukums veido zarnās „ziepes”. Kalcija piejaukums šajās „ziepēs” neļauj tām sajaukties ar oksalātiem. Palielinātais oksalātu daudzums tiek izvadīts caur nierēm, kas var veicināt nierakmeņu veidošanos.

 

Uzturs

 

Terapijā tiek koncentrēta uzmanība uz tauku izvēli diētā un organisma pilnvērtīga apgāde ar nepieejamām uzturvielām. Vidēja garuma triglicerīdi diētā tiek bieži izvēlēti, lai palielinātu kaloriju daudzumu uzturā. Šiem taukiem nav nepieciešama aizkuņģa dziedzera lipāze vai žults, lai tiktu pārstrādāti un uzsūkti. Vidēja garuma taukskābes tiek absorbētas vārtu vēnā, tāpat kā aminoskābes un monosaharīdi. Citi lipīdi tiek absorbēti limfātiskajā sistēmā.

 

Bet uzturā ir nepieciešami arī citi tauki, piemēram, linolenskābe, kas ir neaizvietojama taukskābe. Taukos šķīstošo vitamīnu preparātus pacientam jāsaņem ūdens šķīstošā formā. Ja pacientam ir malabsorbcijas, parasti ir nepieciešamas dubultās vitamīnu dienas devas, nekā rekomendētās devas.