Kā uzsākt zīdaiņu piebarošanu 

1.    Iesākot piebarojumu tiek rekomendēti pārtikas produkti, kas satur dzelzi. Pati labākā izvēle parasti ir viena veida graudu putras. Sākumā pamēģina viena veida graudu biezputru apmēram 1 – 2 ēdamkarotes (sausā veidā) vai mazāk dienā. Putru pagatavo, atšķaidot ar mātes pienu vai mākslīgo piena maisījumu. Konsistencei jābūt  diezgan šķidrai un ēdina zīdaini ar karotīti.

2.    Piebarojumu var iesākt arī ar dārzeņu vai augļu biezeņiem no viena veida augļa vai dārzeņa. Šādus biezeņus var pagatavot mājas apstākļos vai arī lietot rūpnieciski pagatavotus biezeņus burciņās, kas arī sastāv tikai no viena ingredienta. Ar katru jaunu produktu zīdaiņa organisms „jāiepazīstina” ar nedēļas intervālu, lai novērotu, vai nerodas kāda produkta nepanesamība, alerģija, kā arī ļaujot zīdainim apgūt jauno garšu. Pārtikas produkta nepanesamība var izpausties ar dažādiem simptomiem, tādiem kā: izsitumi, vemšana, caureja, apsārtums, sēkšana.

3.    Esat gatavi tam, ka zīdainis no sākuma var noraidīt jauno produktu piedāvājumu, jaunas garšas un konsistences dēļ. Ja nepatīk piedāvātais produkts, pamēģiniet citu un pēc kādas nedēļas vai divām atkal piedāvājat noraidīto produktu. Zīdainim augot un attīstoties mainās tā garšas izjūtas, tādēļ nepārtraukti jāpiedāvā aizvien jauni produkti, gan sastāva, gan arī konsistences ziņā. Bērna ēdienkartē jābūt gan biezeņiem, gan zupām, gan arī svaigam un uzturam, kas satur gabaliņus vēlākos mēnešos. 

4.    Sākumā jauni produkti jāpiedāvā mazos daudzumos. Nedrīkst sasteigt maltīti vai arī uzstāt, lai bērns apēd visu pagatavoto porciju.  Sasteigta ēdināšana var veicināt negatīvu un nepatīkamu emociju izveidošanos saistībā ar ēšanu, un šīs asociācijas var turpināties arī vēlākā dzīves laikā.  Sasteigta ēdināšana var sekmēt arī aptaukošanos vēlākajā dzīves laikā.

5.    Agrīnā vecumā nav vēlams zīdaiņa piebarojumu sākt ar alerģiskiem produktiem, tādiem kā: olas baltums, citrusaugļu sulas, kvieši, šokolāde, riekstu sviests, sevišķi, ja ģimenes anamnēzē ir novērojamas alerģijas. Daudz vieglāk būs noskaidrot alerģijas izraisītāju, ja pārtikas produkti tiek piedāvāti pa vienam un lēnām, ievērojot laika intervālu – nedēļu.

6.    Ēdiena konsistencei ar zīdaiņa vecumu jākļūst ar vien biezākai. Iesākot piebarojumu ēdienam jābūt viendabīgam un diezgan pašķidram, lai to pēc iespējas mazāk zīdainim jākošļā. Tādus produktus kā riekstus, vīnogas, svaigus burkānus un ābola gabaliņus, rozīnes, sēklas un apaļas, cietas vai lipīgas konfektes var izraisīt zīdainim vai lielākam bērnam smakšanu un aspirāciju. Rieksti un sēklas nav ieteicamas uzturā bērniem jaunākiem par 4 gadiem.

7.    Pirms ēdiniet zīdaini ar mājās vai rūpnieciski pagatavotu biezeni, pārliecinieties par to, vai tas nav sabojājies, sevišķi, ja burciņa iepriekš jau bijusi atvērta. Neēdiniet zīdaini pa tiešo no burciņas vai arī trauka, kur uzglabājat visu biezeni, jo siekalas, kas iekļūst burciņā var veicināt ātru biezeņa bojāšanos.

8.    Nepievienojiet sāli vai cukuru pašu vai rūpnieciski pagatavotiem biezeņiem. Konservēti vai rūpnieciski pārstrādāti pārtikas produkti, kas satur lielu daudzumu sāls vai cukura nav piemēroti zīdaiņiem. Viena ingredienta rūpnieciski pagatavotiem zīdaiņiem domātiem biezeņiem parasti nepievieno ne sāli, ne cukuru (noteikti pārbaudiet sastāvu uz produkta marķējuma!), ko nevarētu teikt par rūpnieciski pagatavotiem desertiem vai otrajiem ēdieniem.

9.    Zīdainim jāļauj iesaistīties ēdināšanā un jāļauj pašam darboties ar karotīti.  

10.    Govs pienu nav ieteicams lietot līdz 12 mēnešu vecumam. Tas nav labs dzelzs avots un satur pārāk lielu olbaltumu daudzumu, kas noslogo nieres. Tas palielināt kuņģa – zarnu trakta slimību risku.

11.    No 6 – 8 mēnešu vecuma noslaukts mātes piens vai mākslīgais piena maisījums jāpiedāvā zīdainim dzert no speciālas krūzītes. Tas attiecas arī uz sulām.

12.    Ja šie dzērieni tiek piedāvāti no pudelītes, parasti vecāki tās piedāvā pirms gulētiešanas, var rasties problēmas ar zobiem, tā saucamais „pudelītes kariess”. Ja tomēr vēlaties pirms iemigšanas zīdainim iedot pudelīti, tad labāk piedāvāt tīru ūdeni.