Svarīgākie vitamīni un minerālvielas zīdaiņu uzturā

Svarīgākie vitamīni un minerālvielas zīdaiņu uzturā

 

Vitamīns D

 

Augos ir D2 vitamīns (ergokalciferols), dzīvnieku produktos - D3 vitamīns (holekalciferols). Šie vitamīni rodas no provitamīna ergosterola ultravioleto staru ietekmē. Uzturā esošais D vitamīns šķīst taukos, un tā uzsūkšanai ir nepieciešami tauki un žultsskābes.

D vitamīns kopā ar parathormonu nodrošina normālu skeleta attīstību, regulē kalcija un fosfora maiņu un to uzsūkšanos tievajā zarnā. D vitamīna trūkums rada rahītu. Pārdozēšana ir iespējama tā izraisa kalcija izgulsnēšanos asinsvados, hipertensiju un nieru kalcinozi, kuras dēļ rodas arī nieru mazspēja.

Tā kā mātes piens nesatur pietiekamu D vitamīna daudzumu un mūsu ģeogrāfiskos platuma grādos uzturēšanās saules staros nenodrošina optimālu D vitamīna veidošanos organismā, tad tiek rekomendēts pievienot uzturam D vitamīnu preparātu veidā. Cik daudz un kādus preparātus izvēlēties, noteikti ieteiks pediatrs vai ģimenes ārsts. 

 

Dzelzs

 

Dzelzs ietilpst daudzu fermentu un olbaltumvielu sastāvā organismā, tā piedalās visās svarīgākajās organismā notiekošajās reakcijās — oksidēšanās un reducēšanās reakcijās, DNS sintēzē, holesterīna maiņā, brīvo radikāļu daudzuma regulēšanā u.c.

Apmēram pēc 4 mēnešu vecuma zīdaiņa embrionālās dzelzs rezerves strauji samazinās. Tajā pašā laikā, sarkano asins ķermenīšu ražošana un hemoglobīna sintēze pastiprinās, lai tiktu galā ar straujo organisma augšanu. Dzelzs pievienošana uzturam jāsāk apmēram 4 mēnešu vecumā un jāturpina vismaz līdz viena gada vecumam. Ar mātes pienu ēdinātiem zīdaiņiem nav ieteicams pievienot dzelzi līdz 4 – 6 mēnešu vecumam, jo var traucēt zarnu normālai attīstībai. Pirms dzelzs preparātu lietošanas noteikti jākonsultējas ar bērna pediatru vai ģimenes ārstu, jo tikai speciālists varēs ieteikt dzelzs preparātu devu un arī brīdi, kad jāsāk tā lietošanu.

  
Svarīga ir arī dzelzs spēja uzsūkties, Mātes pienā dzelzs līmenis nav liels, bet tā uzsūkšanās spēja ir 50-70%, turpretim, dzelzs no mākslīgajiem piena maisījumiem uzsūcās tikai 5-12%.

Vitamīns B12

 

Zīdaiņiem, kuri saņem mātes pienu no mātes – vegānes, ir paaugstināts B12 vitamīna deficīta risks. Par zīdaiņa pilnvērtīga uztura nodrošināšanu jākonsultējas pie pediatra.