Krāsu aklums jeb daltonisms

Daltonismu mēdz saukt arī par krāsu aklumu. Termins krāsu aklums pietiesībā ir maldinošs. Vairums cilvēku, kuri ir daltoniķi īstenībā nav krāsu akli uz visām krāsām. Šiem cilvēkiem ir kādas vai vairāku krāsu redzes vājums. Rezultātā šie cilvēki nespēj atšķirt tikai dažas krāsas. Statistika liecina, ka daltonisms ir 9% vīriešiem un 0,5% sievietēm. Tas ir daudz!

Ir dažādi daltonisma veidi. Vienkāršojot klasifikāciju visbiežāk sastopamais daltonisma veids ir grūtības atšķirt savā starpā sarkano, dzelteno un zaļās krāsas. To sauc par sarkani-zaļās krāsas aklums – deuteranopija. Eksistē citas daltonisma formas, kad cilvēki nespēj atšķirt zilo no zaļās krāsas – tritanomālija un visretāk sastopamā – pilnīga krāsu neatšķiršana jeb monohromā daltonija.

Kā redz krāsu akli cilvēki?

Šādi visas varavīksnes krāsas redz cilvēki ar normālu redzi:

daltonisms, psihologs

Šādi, cilvēki ar sarkani-zaļās krāsas aklumu:

daltonisms, psihologs

Šādi ar zili-zaļās krāsas aklumu:

daltonisms, psihologs

 

Šeit tests Tev pašam. Vai Tu redzi kādi cipari šeit ir attēloti?

daltonisms, psihologsdaltonisms, psihologs

 

daltonisms, psihologsdaltonisms, psihologs

 

Pareizās atbildes ir sekojošas: 74, 6, 29 un nekas. Pēdējā attēlā cilvēki ar dažu formu krāsu aklu mēdz saskatīt šeit dažādus ciparus.

Kā dzīvē redz cilvēki ar krāsu aklumu jeb daltonismu? Cik augļu veidus šeit tirgo pārdevējs?

daltonisms, krāsu aklums  daltonisms, krāsu aklums

Dažkārt daltonisms izrtaisa problēmas ikdienas dzīvē dēļ tā, ka kādas shēmas vai informācija ir krāsu kodēta. Piemēram, krāsas ģeogrāfiskajās kartēs, apzīmējumi grafikos vai cita veida informācija. Ir virkne profesiju, kurās ir liegts strādāt daltoniķiem. Tas, bez šaubām var radīt psiholoģiska rakstura problēmas, stresu vai depresiju cilvēkiem ar redzes aklumu. Šajos gadījumos palīgā var nākt psihologa palīdzība un kopīgi risināt cilvēka ar redzes aklumu psihologšikās problēmas.
Attīstoties tehnoloģijām un ienākot tām mūsu ikdienas dzīvē, arvien lielāku lomu ieņems tiešsaistes psihologa konsultācijas internetā. Izmantojot šo metodi tiks nojauktas ģeogrāfiskās barjeras un psihologa palīdzību varēs saņemt daudzkārt lielāks cilvēku skaits. Psihologs internetā ir mūsu nākotne!
Šis portāls ir radīts ar mērķi sniegt Tev padomu, palīdzēt grūtā brīdī, atbalstīt un nostādīt atpakaļ uz kājām. Prasi droši, nekautrējies. Psihologs Tev palīdzēs. Un pat ja kautrējies, nebaidies, prasi, jo viss notiek anonīmi.