Nāvējoši vīrusi, kas var atnākt pie mums samērā drīz

Līdz šim, biedējošais jaunais MERS vīruss ir inficējis ap 600 cilvēkus, lielāko daļu no tiem Saūda Arābijā. Sabiedrības veselības speciālisti uzreiz norādīja, ka šādi jauni vīrusi ar augstu mirstības procentu noteikti izplatīsies pa visu Pasauli un saslimušo skaits būs atkarīgs no vīrusa lipīguma. putnu gripa
Lielākais un labākais piemērs ir Rietumnīlas vīruss. Tā nekad nav redzēts Rietumu puslodē pirms 1999. gada. Pēkšņi tas parādījās ASV Kvīnsā. Tad vīruss, kuru pārnēsā odi, ātri sāka izplatīties visā ASV. Rietumnīlas vīruss nogalināja 119 cilvēkus pagājušajā gadā un pavisam kopā inficēja 2469.

Kādi vēl bīstami vīrusi cirkulē Pasaulē?

Patiesībā tas ir tikai laika jautājums, kad citi bīstamie vīrusi nonāks līdz mums. Patlaban šajā sarakstā ir pieci:
 

Putnu gripa

Ir divi putnu gripas vīrusa celmi - H5N1 un H7N9. H5N1 parādījās 1998. gadā un sāka cirkulēt plašā areālā 2003. gadā. Tas nogalina vistas, taču var pārnēsāt pīles, līdz ar ko šo vīrusu ir grūti kontrolēt . Tas ir inficējis 665 cilvēkus 15 valstīs, nogalinot vairāk kā pusi - 392.
Līdz šim saslimt ar H5N1 bija samērā grūti un cilvēki reti inficēja citus cilvēkus - vairums saslimšanas gadījumu bija cilvēkiem, kuriem bija saskare ar slimiem putniem.
Gripas vīrusi ir ļoti tendēti mutācijām un eksperti saka, ka kāds no dažādajiem putnu gripas paveidiem varētu pārvērsties par celmu, kas viegli var inficēt cilvēkus, izraisot vispasaules pandēmiju, kas varētu nogalināt miljoniem cilvēku.


Masalas

Masalas var viegli novērst ar vakcinācijas palīdzību, taču nabadzība un katastrofas jaunattīstības valstīs, kā arī pārlieku liela piesardzība attiecībā uz vakcīnas drošību un bērnu nevakcinēšana attīstītajās valstīs noved pie lokālim masalu uzliesmojum visā Pasaulē.
Kaut arī daudzi cilvēki uzskata, ka masalas ir samērā nekaitīga bērnu infekcija, tā  inficē 3-4 miljonus cilvēku gadā tikai ASV vien, nogalinot aptuveni 500 katru gadu.
 

Rezistentā tuberkuloze

Tuberkuloze ir viena no vecākajām zināmajām infekcijām cilvēces vēsturē un tā izplatās samērā viegli, galvenokārt skarot plaušas arī reizēm smadzenes vai mugurkaulu. Baktērijas, kas izraisa tuberkulozi var atrasties gaisā stundām ilgi, padarot to par ļoti grūti izsekojamu infekcijas avotu. Tuberkulozi parasti ārstē ar antibiotikām, taču antibiotiku rezistentā tuberkuloze pretojas lielākajai daļai zāļu un nepieciešami mēneši vai pat gadi, lai to izārstētu.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem divi miljoni cilvēku ir inficēti ar antibiotiku rezistento tuberkulozi.
 

Tropu drudzis

Infekcijas slimību speciālisti ir norūpējušies par tropu drudža vīrusu, kuru  izplata odi. Tā, piemēram, tropu drudzis ir parādījies ASV Teksasā un Floridā, nogalinot sievieti pagājušā gada oktobrī.
Tropu drudzis ir Pasaulē visstraujāk izplatošā tropu slimība un PVO saka, ka šīs izplatības rezultātā ir aktuāli pandēmijas draudi. Tropu drudzis var izraisīt hemorāģisko drudzi – šausminošu simptomu kopumu, kas raksturojas ar iekšēju un ārēju asiņošanu.
Labā ziņa ir tā, ka tikai aptuveni 20% no inficētajiem cilvēkiem parādās nopietni simptomi.
 

Chikungunya

Chikungunya ir izplatās no Āfrikas uz Indijas okeāna reģionu – Āziju un pēdējo gadu laikā arī iz Eiropu. Līdz šim vairāk nekā 100 ceļotāju ir aizveduši to uz Rietumvalstīm, bet par laimi tas tālāk nav izplatījies.
Taču Chikungunya ir izplatījies uz Karību jūras valstīm. Panamerikas Veselības organizācija ziņo par vairāk nekā 55.000 gadījumiem kopš pagājušā gada decembra vairākās Karību salās. To izplata tie paši odi, kas nodrošina tropu drudža un Rietumnīlas vīrusa izplatīšanos un amatpersonas uztraucas, ka sakarā ar globālo sasilšanu ar laiku šis vīruss sasniegs arvien tālākus reģionus uz ziemeļiem.

 

Ebola vīruss

Šis ir viens no briesmīgākajiem vīrusiem uz Pasaules, kas nogalina līdz pat 90% no inficētajiem. Arī šis ir hemorāģisks drudzis, kas izraisa iekšēju asiņošanu kā rezultātā pacienti mirst. Patlaban notiek jauns uzliesmojums Gvinejā un Sjerraleonē, Rietumāfrikā un saslimuši 248 cilvēki, nogalināti no tiem jau 171.
Labā ziņa ir tā, ka cilvēks saslimstot irr tik slims, ka ir maz ticams, ka tas spēs ceļot tālāk un izplatīt Ebola vīrusu.